piątek, 6 marca 2020

ściany konferenc=?iso-8859-2?Q?yjn?=e http://www.pbmsy=?iso-8859-2?Q?stem.e?=u/k-24-sciany-konf=?iso-8859-2?Q?erencyj?=ne-i-mobilne

W ściany konferencyjne http://www.pbmsystem.eu/k-24-sciany-konferencyjne-i-mobilne warszawskim Muzeum Niepodległości odbywają się I Spotkania Kresowe. Uczestniczą w nich - między innymi -przedstawiciele różnych ośrodków z kraju i zagranicy, zajmujących się dokumentowaniem historii obywateli Polski na Kresach Wschodnich.
Muzem Niepodległości w Warszawie zajmuje się gromadzeniem pamiątek po Kresowiakach od piętnastu lat, niemniej jednak w Polsce robi to także wiele innych instytucji i także osoby prywatne.
Jak podkreśla dyrektor warszawskiego Muzeum Niepodległości - Andrzej Stawarz, Spotkania.... posiadają zaprezentować polskie dokonania w tej dziedzinie i popularyzować edukację o Kresach Wschodnich, które wniosły bardzo dużo
do ściany konferencyjne http://www.pbmsystem.eu/k-24-sciany-konferencyjne-i-mobilne polskiej kultury; posiadają wielką kartę historyczną, a obecnie - stanowią rejon rozległego Pogranicza.
I Spotkania Kresowe to jednakże nie tylko wykłady, niemniej jednak również prezentacja artykułów związanych z Kresami, wystawa obrazów czy projekcje filmów z cyklu ''Zamki kresowe", w reżyserii lwowianina i niestrudzonego popularyzatora historii tych ziem - Jerzego Janickiego.
Jednym z uczestników Spotkań... jest profesor Stanisław Nicieja z Uniwerystetu Opolskiego, którego - jak przyznał w rozmowiez IAR - historia Kresów zafascynowała przypadkowo: dwadzieścia lat temu jako student historii dostał stypendium do

Lwowa ściany konferencyjne http://www.pbmsystem.eu/k-24-sciany-konferencyjne-i-mobilne i zafascynował go najpierw Cmentarz Łyczakowski, a pózniej kolejne, związane z Rzeczpospolitą, miejsca. Profesor Nicieja wspomina, że wielka miłość do kresowych miejsc, była również okazją do poznania całkiem niezwykłych ludzi: Stanisława Lema, Andrzeja Hiolskiego, Kazimierza Górskiego, Jerzego Janickiego, Wojciecha Kilara czy Adama Hanuszkiewicza.
Profesor Stanisław Nicieja przyznaje, że w Polsce zainteresowanie Kresami rośnie, a popularyzacja tej wiedzy może pomóc w pełniejszy sposób poznawać miejsca również kibicom piłki nożnej, wybierającym się na mecze na Ukrainę podczas Euro 2012.
Wszystkie swoje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz